Co to jest przekładnia zwolnica jazdy?

September 12, 2022
najnowsze wiadomości o firmie Co to jest przekładnia zwolnica jazdy?

Innymi słowy /używane/ zwolnice to przekładnie planetarne.Mają zastosowanie do wszystkich maszyn poruszających się po gąsienicach.W koparkach zawsze występują dwie przekładnie jezdne, oddalone od siebie, nie tworzące zwartej konstrukcji.Stosowane są głównie w celu zwiększenia momentu obrotowego, a tym samym zmniejszenia prędkości na torach.

W zwolnicy jezdnej przeniesienie napędu odbywa się za pomocą przekładni blokujących.W zależności od budowy przekładni planetarnej możemy wyróżnić zespoły redukcyjne pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu.

Działanie przekładni planetarnej dość często porównuje się do Układu Słonecznego, jak sama nazwa wskazuje.Mechanizm działania można opisać następująco: W centrum przekładni planetarnej znajduje się koło słoneczne, a pozostałe elementy krążą wokół niego niczym planety.Kiedykoła zębateobracają się wokół własnej osi, energia jest dzielona na poszczególne koła satelitarne wewnątrz zespołu nośnika.Koła te przekazują energię na kolejne elementy systemu.
Zalety
Przekładnie planetarne cieszą się dużą popularnością, ponieważ pozwalają na swobodną zmianę prędkości i siły obrotu.Stosowane są zwłaszcza w tych maszynach, które pracują na wysokich obrotach i mają małe gabaryty.Ich zaletą jest wielopunktowy transport napędowy.Dzięki temu poszczególne zęby w kołach zębatych narażone są na mniejsze obciążenie.Wpływa to na żywotność przekładni planetarnej.

Zastosowanie przekładni planetarnej od lat jest najlepszą metodą przeniesienia napędu w maszynach gąsienicowych.

najnowsze wiadomości o firmie Co to jest przekładnia zwolnica jazdy?  0
Awaria napędu końcowego jazdy
Przekładnie planetarne podlegają częstym awariom.Dzieje się tak z kilku powodów.Zazwyczaj pęknięta jest jakaś wewnętrzna część skrzyni biegów, na przykład wałek, koło zębate pośrednie lub uszczelka.Jeśli zareagujemy stosunkowo szybko i wymienimy zepsutą część, to nie powinniśmy mieć większych problemów.

Jeśli zignorujemy objawy – trzaski, wyciek oleju, spadek mocy – możemy doprowadzić do całkowitego zniszczenia przekładni planetarnej.Ze względu na skalę uszkodzeń wewnętrznych nie będzie możliwe jego zregenerowanie.Lub jego koszty znacznie przewyższą zakup używanej przekładni planetarnej w dobrym stanie.Używane zwolnice podróżne to bardzo dobry pomysł, jeśli jesteśmy pewni źródeł ich pochodzenia.

Najczęstszą przyczyną awarii jest brak oleju przekładniowego, ponieważ ma on tendencję do szybkiego zużycia.Brak oleju w skrzyni biegów lub jej niski stan powoduje zatarcienamiar, zużycie rolek atakujących, deformacja zębów, a nawet pękanie ciała.Konieczne jest zatem stałe monitorowanie jego stanu, gdyż w ten sposób unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń.

Ostatnim z kluczowych czynników wpływających na awarię zwolnicy jezdnej jest zbyt duża ilość oleju w piaście, ponieważ właściciele lub operatorzy często napełniająolejmetodą „pełną”.Gdy temperatura wzrasta, olej zaczyna zwiększać swoją objętość.Powoduje to wypchnięcie uszczelek, co skutkuje wyciekiem oleju lub pęknięciem korpusu.

Pieczęcie również powinny być przedmiotem kontroli.Niestety nie mamy wpływu na zużycie uszczelek, które powoduje wyciek oleju i w konsekwencji zatarcie łożysk.Musimy więc regularnie sprawdzać, czy nasza maszyna działa prawidłowo.